Skóra atopowa a centralne ogrzewanie – jakie znaczenie dla osób z atopowym zapaleniem skóry ma rodzaj ogrzewania?
Skóra atopowa
Atopowe zapalenie skóry to powszechna dermatoza. Nie należy do łatwych schorzeń, ponieważ jej leczenie wymaga dużej dawki cierpliwości i właściwej pielęgnacji. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się wysuszeniem i skłonnością do licznych podrażnień. Chorobie towarzyszyć może świąd, który wywołuje odruch drapania. Czyniąc to, jeszcze bardziej podrażniamy wrażliwą skórę i powodujemy tworzenie się ran, które trudno się goją. Leczenie ciągnie się latami, a objawy choroby mogą nasilać się ze względu na różne czynniki takie jak stres czy uwarunkowania klimatyczne.
Skóra atopowa a centralne ogrzewanie
Co ma wspólnego centralne ogrzewanie z atopową skórą? Wbrew pozorom bardzo wiele. Centralne ogrzewanie to bardzo popularny system ogrzewania budynków. Ogrzewanie gazowe, olejowe czy na węgiel – w niejednym domu czy mieszkaniu takie znajdziemy. To także jeden z głównych czynników nasilających objawy atopowego zapalenia skóry. Oczywiście takie ogrzewanie zapewnia nam ciepło, ale także suche powietrze. Taki klimat w pomieszczeniu nie sprzyja wrażliwej skórze. Może być ona zbyt ściągnięta, swędząca i zaczerwieniona. Nie musimy jednak wymieniać całego ogrzewania, aby polepszyć stan skóry. Wystarczy, że zadbamy o optymalną temperaturę w pomieszczeniach oraz nawilżacze powietrza. W łazience, temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni, szczególnie podczas kąpieli. Atopową skórę również trzeba nawilżać, stosując odpowiednie kosmetyki. Preparaty zawierające emolienty oraz substancje nawilżające pomogą zregenerować skórę, zapewniając właściwą ochronę lipidową.
Skóra atopowa potrzebuje niezwykłej troski i ciągłej pielęgnacji. Dbajmy więc o nią nie tylko poprzez ciało, ale także nasze otoczenie. Stwarzajmy takie warunki, aby objawów choroby było jak najmniej. Ułatwi nam to codzienne funkcjonowanie i poprawi wygląd skóry.
Katarzyna Antos