pokrzywka

Produkty spożywcze mogą wywołać alergiczne reakcje skórne. Uciążliwa pokrzywka może być efektem nawet niewielkiej ilości alergenu. Co wywołuje ją u niemowląt?

Pokrzywka

Organizm małego dziecka nie jest w pełni wykształcony. Każdy kontakt z czymś nowy, może zakończyć się w różny sposób. Dzieci chętnie próbują nowych rzeczy. Mają w zwyczaju brać do ust produkty, które nie zawsze są odpowiednie dla ich wieku. Alergie skórne mogą być wywołane przez produkty pokarmowe. Jedną z najbardziej charakterystycznych zmian skórnych, którą możemy zaobserwować jest pokrzywka. Czerwone bąble, swędząca skóra – objawy przypominają poparzenie. Zwykle znikają po około dwóch dniach, co nie zmienia faktu, że reakcja alergiczna może pojawić się ponownie. Odpowiednia diagnostyka pomoże w określeniu przyczyn pokrzywki, nawet u małego dziecka.

Winne alergeny

Najczęstszą przyczyną pokrzywki są alergeny. Pokrzywka pokarmowa to reakcja skórna niemowląt na pokarmy. Do tego typu uczuleń może dojść po spożyciu egzotycznych owoców, mleka krowiego, owoców morza czy zbóż. Także leki oraz kosmetyki przyczyniają się do powstawania zmian skórnych. Tym bardziej, że skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa. Źródłem pokrzywki może być także zakażenie bakteryjne lub grzybiczne. Wtedy możemy zaobserwować objawy nie tylko skóry ale także układu pokarmowego. Niekiedy trudno ustalić przyczyny pojawiających się zmian skórnych. Szczegółowy wywiad lekarski pozwala na rozwiązanie tego problemu.

Objawy

Pokrzywkę łatwo rozpoznać poprzez bąble, które pojawiają się na skórze. Zmiany przypominają poparzenie pokrzywami, stąd nazwa dolegliwości. Bąble mogą pojawić się na różnych częściach ciała takich jak twarz, ręce, szyja. Przybierają różową barwę i obejmują większe pola skóry. Towarzyszy im uporczywy świąd. Pokrzywka może pojawić się bardzo szybko. Zwykle znika po kilku lub kilkudziesięciu godzinach, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. Długo utrzymujące się objawy, mogą świadczyć o przewlekłej formie choroby.

Leczenie

zmiany skórne

Wspomnianą pokrzywkę alergiczną, która najczęściej pojawia się u niemowląt leczy się środkami przeciwuczuleniowymi. Leki te podaje się w formie doustnej. Przyspieszają zanik bąbli i zmniejszają dokuczliwy świąd, który może wywoływać odruch drapania. W przypadku uczulenia na pokarmy, należy wykluczyć dany alergen z diety dziecka. Przy zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian skórnych u maluszka, zaleca się kontakt z lekarzem, który dokładnie zbada ciało i postawi właściwą diagnozę.

Katarzyna Antos