skóra

Czasem trudno określić rodzaj skóry, szczególnie jeśli mamy skłonność do podrażnień. I tak skóra sucha bywa wrażliwa i skłonna do alergii. Zaś ta podatna na uczulenia, może być szorstka i sucha. Jak określić typ skóry?

Sucha

Skóra sucha jest słabo nawodniona. Brakuje jej nawilżenia, przez co powierzchnia staje się nieprzyjemna w dotyku, nawet szorstka. Jest ściągnięta zawsze po umyciu. Może się łuszczyć i częściej pojawiają się na niej zmarszczki. Sucha skóra nie znosi mrozu oraz wiatru. Źle znosi także nadmierne działanie promieni słonecznych. Mogą powstawać na niej czerwone plany – zarówno od zimna jak i ciepła. Ten rodzaj cery jest bardziej narażony na wszelkie podrażnienia oraz uczulenia. Posiadacze takiej skóry również mogą mieć problemy z trądzikiem. Przy takiej cerze warto wykonywać raz w tygodniu peeling enzymatyczny.

Wrażliwa

Sucha skóra może zamienić się w tą wrażliwą. Wszystko za sprawą kosmetyków. Mycie ciała w bardzo ciepłej wodzie z mydłem nie służy naszemu ciału. Zmywając brud, niszczymy także płaszcz lipidowy skóry, czyli jej naturalną ochronę. Nieodpowiednie kosmetyki przyczyniają się więc do stanu naszego ciała. Zbyt silne kosmetyki sprawiają, że skóra staje się bardzo wrażliwa i podatna na działanie wszelkich czynników. Stąd czerwone plamy czy różne podrażnienia. Do takiego rodzaju stosuje się tylko delikatne produkty, przeznaczone dla osób ze skłonną do podrażnień skórą. Nie zawierają alkoholi oraz substancji zapachowych. Naturalne olejki, otręby czy siemię lniane poradzą sobie z podrażnioną skórą. Wrażliwa skóra charakteryzuje się popękanymi naczynkami. Jest delikatna, więc szybko reaguje na wszelkie zmiany temperatur.

Alergiczna

skóra

Alergia pojawia się zazwyczaj kilkanaście godzin po użyciu danego kosmetyku. Zwykle objawia się wypryskiem kontaktowym. Najbardziej podatnymi na tego typu dolegliwości miejscami są okolice oczu i ust. Przyczyną problemów skórnych na tle alergicznym mogą być także pokarmy czy biżuteria. Najlepiej zgłosić się wtedy do alergologa, który zleci wykonanie testów alergicznych, umożliwiających rozpoznanie alergii. W przypadku skory skłonnej do alergii warto często zmieniać kosmetyki, co pozwoli na dostarczenie skórze różnorodnych składników odżywczych. Niestety alergii nie da się wyleczyć. Możemy jedynie złagodzić jej objawy i poprawić stan skóry alergicznej. U osób chorujących na atopię, dodatkowe czynniki takie jak stres czy niewłaściwa dieta mogą przyczynić się do nawrotów choroby i okresów jej nasilenia. Tylko dzięki właściwej pielęgnacji jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedni stan skóry. Posiadacze skóry alergicznej powinni konsultować się z lekarzem, który dostosuje odpowiednie kosmetyki oraz leki.

Katarzyna Antos