Makijaż alergiczki

Skóra twarzy jest o wiele bardziej unaczyniona, co powoduje, że jest ona również bardziej wrażliwa. Z racji tego, najczęściej to właśnie ona podatna jest na alergie. Jeśli zauważyłaś, że po nałożeniu makijażu swędzi cię twarz, pojawiają się wypryski, zaczerwienienia, a oczy pieką i łzawią, to znaczy, że masz cerę alergiczną. Nie oznacza to jednak, że musisz zupełnie rezygnować z makijażu. Alergiczki powinny zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w dobrym sklepie z kosmetykami dla alergików. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując produkty tego typu.

Podkład dla cery alergicznej

Odpowiedni dobór podkładów do cery wrażliwej i skłonnej do alergii sprawi, że skutecznie unikniemy reakcji alergicznych. W kosmetykach tego typu wyeliminowano lub zmniejszono do minimum zawartość składników, które uważane są za najczęstszą przyczyną alergii skórnych: substancji zapachowych, barwiących, związków konserwujących i stabilizatorów. W sklepie z kosmetykami dla alergików można dostać również takie produkty, które zawierają substancje lekko łagodzące podrażnienia, np. d-panthenol lub wodę termalną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy pigmenty w pudrach są oczyszczone z substancji uczulających lub zawierają osłonki, które zmniejszają możliwość podrażnienia.

Cera alergiczek nie lubi także częstych zmian kosmetyków. Dlatego też jeśli raz wypróbowany podkład działa na twoją skórę kojąco, warto zakupić go ponownie. Wtedy też ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej będzie mniejsze. Przy wrażliwej cerze zaleca się stosowanie sypkich podkładów, które powierzchownie stykają się ze skórą. Jeśli jednak wolimy bardziej płynne produkty, to warto zaopatrzyć się w te powstałe na bazie oleju silikonowego, który rzadko uczula. Można dostać je w sklepie z kosmetykami dla alergików.

Makijaż oczu

Wybierając odpowiednie kosmetyki do makijażu oczu, alergiczki powinny zwrócić uwagę na tusze do rzęs, cienie do powiek, kredki i eyelinery. Kosmetyki te zawierają w sobie pigmenty, które ze względu na swój skład są silnymi alergenami dla oczu. Pigmenty takie jak różowy, czerwony czy fioletowy zawierają w sobie karmin, który jest bardzo szkodliwy dla skóry alergicznej. Zwiększa on ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowej. Dodatkowo warto unikać tuszów wodoodpornych ze względu na dużą zawartość środków utrwalających.

Podsumowanie

Posiadaczki cery alergicznej powinny dokładnie sprawdzać składy kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych do makijażu. Odwiedzając sklep z kosmetykami dla alergików warto poradzić się specjalistów, którzy z pewnością dobiorą odpowiednie kosmetyki w zależności od określonej alergii. Warto wybierać również sprawdzone marki, jak i miejsca zakupów.