Jedną z bardzo popularnych metod leczenia przeziębienia, a nawet grypy są bańki ogniowe. Choć stawianie baniek ogniowych to świetna metoda leczenia, nie każdy umie je postawić. Polega na nich zwłaszcza starsze pokolenie, które chętnie leczy się stawiając bańki na wiele dolegliwości. Jednak obecnie można kupić bardzo proste w obsłudze bańki, które świetnie się sprawdzą nie tylko w leczeniu chorób, ale i jako środek na łagodzenie stresu. Jak prawidłowo należy stawiać bańki?
Bańki szklane — różne rodzaje baniek
Najbardziej popularne są bańki lekarskie szklane ogniowe. Mają one najszersze zastosowanie i można nawet powiedzieć, że są klasycznym produktem. Z baniek lekarskich korzystały nasze babcie, a nawet starsze pokolenia, a ich popularność przekazywana jest kolejnym pokoleniom. W terapii bańkami szklanymi ważna jest metoda stawiania baniek. Można się jej szybko nauczyć i korzystać z tego prostego cuda techniki. W trakcie zabiegu skóra jest zasysana do wnętrza bańki gdzie w takim stanie pozostaje od kilku do kilkunastu minut.
Oczywiście dostępne są również bańki bez ogniowe. Innym bardzo popularnym produktem są bańki do masażu lub drenażu limfatycznego. Do masażu wykorzystuje bańki próżniowe czy bańki chińskie. Zalecane są do masowania partii ciała, na których pojawił się cellulit. Jednak jeśli nasza kruchość naczyń krwionośnych jest wysoka, nie jest to dobry sposób na pozbycie się pomarańczowej skórki, ponieważ nieumiejętny masaż może sprawić, że naczynia popękają.
Kiedy warto stawiać bańki?
Bańki ogniowe nazywane również lekarskimi mogą pomóc w leczeniu stanów zapalanych w organizmie. Najczęściej wykorzystywane są jako dodatkowa pomoc w chorobach układu oddechowego. Stawia się je na ciele w przypadku przeziębienia, stanu zapalnego dróg oddechowych, w tym nawet na zapalenie płuc. Gdy chorobie towarzyszy wysoka gorączka, sporo osób sięga właśnie po szklane bańki ogniowe, które łagodzą objawy chorobowe.
Choroby układu oddechowego to nie jedyne wskazanie to postawienia baniek. Bardzo dobrze działają również na choroby reumatyczne. Łagodzą dolegliwości bólowe, napięcia nerwowe i poprawiają krążenie krwi. Miejsce stawiania może być różne, jednak większość osób stawia bańki po prostu na plecach wzdłuż kręgosłupa.
Technika stawiania baniek ogniowych
Stawianie baniek ogniowych nie jest trudną sztuką, ale wymaga nabrania wprawy. Bardzo istotna jest technika stawiania, ponieważ od niej zależy czy bańka się dobrze przyssie na skórze i leczenie da oczekiwany efekt. Szklane bańki lekarskie należy najpierw umyć w ciepłej wodzie i dokładnie je wysuszyć. Do stawiania baniek ogniowych będzie potrzebny spirytus, oraz długi pręcik z wacikiem lub bardzo długa zapałka z szeroką końcówką. A także stałe źródło ognia np. zapalone świeczka.
Zabieg stawiania baniek zaczynamy od natłuszczenia skóry w miejscu stawiania baniek. Stanowczym ruchem podpalamy wacik lub zapałkę i wkładamy ją do bańki, szybko wyciągamy i natychmiast przykładamy bańkę do skóry. Dobrze wykonany ruch sprawi, że bańka natychmiast przyssa się do skóry. Jeśli bańka nie przylega do skóry, a odpada, należy procedurę powtórzyć i postawić ją jeszcze raz w miejscu obok.
Jak zdjąć bańki ze skóry?
Bańki zostawiają okrągłe ślady na ciele, ponieważ podciśnienie w szklanej półkuli wciąga skórę lekko do środka. Dlatego bardzo istotna jest też technika zdejmowania baniek. Postawione bańki należy trzymać na ciele 10-15 minut. Po tym czasie można je zdjąć lekko przechylając bańkę i równocześnie trzymając skórę w dół. Kiedy do bańki dostanie się powietrze, sama odejdzie od skóry. Po takim zabiegu warto odpocząć.