Organizm człowieka może być środowiskiem dla rozwoju grzybów, które są uznawane także za szkodliwe alergeny. Coraz częściej diagnozuje się nie tylko zakażenia grzybicze, ale i alergie tego typu. Dlatego w rozpoznaniu uczuleń, wykorzystuje się testy skórne z antygenami grzybów.
Diagnostyka alergii
Właściwe rozpoznanie alergii jest podstawą do podjęcia dalszego działania, w kierunku leczenia czy też odczulania. Wiedza na temat alergenów i rodzaju uczulenia, pozwala na skuteczną walkę z problemem. Diagnostyka jest niezwykle ważna w przypadku alergii. Nieleczone uczulenie może prowadzić do rozwoju poważnej choroby, takiej jak atopowe zapalenie skóry czy astma oskrzelowa. W diagnostyce alergii stosuje się specjalne testy, które sprawdzają reakcje na poszczególne alergeny. Testy alergiczne mogą mieć różną postać. Najbardziej popularne, wykorzystywane także w Polsce to testy skórne.
Testy skórne z antygenami grzybów
Grzyby są uznawane za pasożyty, mogą prowadzić do rozwoju poważnego zakażenia. Wyróżniamy kilka rodzajów grzybów, które szczególnie atakują ludzki organizm, także powierzchnię skóry. Alergicy są narażeni na działanie takich grzybów jak demorfity, drożdżaki, grzyby dimorficzne, grzyby pleśniowe, zarodniki uwalniane do atmosfery czy te, wytwarzające substancje toksyczne. Dermatofity powodują zakażenia skórne. Wykorzystuje keratynę jako pożywienie, niszcząc warstwę rogową naskórka. Wywołują silny stan zapalny, który jest odpowiedzią układu immunologicznego na antygeny grzybów. Grzyby najczęściej atakują szyję, twarz, okolicę pachwin oraz stopy. Nawet na owłosionej skórze głowy mogą pojawić się niepokojące zmiany, spowodowane działaniem grzybów. W efekcie włosy mogą zostać osłabione, a nawet zacząć wypadać. Znaną grupę stanowią drożdżaki. Grzyby tego typu siadają się na błonach śluzowych, zakażają fałdy skórne oraz paznokcie. Równie szkodliwe są grzyby pochodzenia zwierzęcego, które zdecydowanie bardziej niszczą skórę. Uszkodzona bariera ochronna skóry ułatwia atak drobnoustrojów.
Organizm człowieka posiada odporność przeciw antygenom grzybów, jednak rożne czynniki wpływają na jej osłabienie, zwiększając tym samym ryzyko problemów skórnych. W Polsce alergicy są najbardziej narażeni na działanie grzybów z rodzaju Candidia, Aspergillus, Fusarium oraz Scopulariopsis. W celu rozpoznania alergii wykorzystuje się antygeny grzybów, w testach skórnych. Na skórę alergika, zazwyczaj na przedramieniu, aplikuje się niewielka ilość alergenów w postaci próbek, nakłuwa się skórę i obserwuje reakcje. Widoczny obrzęk i rumień oraz towarzyszące mu objawy, mogą świadczyć o alergii. Zwykle stosuje się opóźnione testy skórne, badające limfocyty T. Typowymi objawami, które mogą świadczyć o alergii są grudki skórne, wyprysk potnicowy, wyprysk dyshydrotyczny oraz rumień. Przy dużym i silnym świądzie, także warto wykonać tego typu badania. Skórne reakcje wywołane przez grzyby bardzo często są diagnozowane u osób chorych na atopowe zapalenie skóry. Niektóre antygeny grzybów mogą wykazywać reakcje krzyżowe.
Katarzyna Antos