makijaż

Jak wygląda codzienne życie osoby cierpiącej na alergię skórną? Cóż, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko uwarunkowane jest głównymi czynnikami wpływającymi na fakt występowania reakcji alergicznych.

Przyczynami dolegliwości może być praktycznie wszystko i mogą być one bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju alergii. Począwszy od standardowych alergii na rośliny i środki chemiczne, poprzez alergie kontaktowe z metalami, kończąc na tych, gdzie nie trzeba specjalnie dużo, aby wystąpiły objawy, tak jak to się dzieje w przypadku atopowego zapalenia skóry. Jak więc można się już domyślać, intensywność zmian oraz sposób radzenia sobie z chorobą, to w znacznym stopniu kwestia rodzaju alergii skórnej.
Dla wielu osób alergia to choroba sezonowa, dla innych całoroczny koszmar i nieustanna walka z kolejnymi wysypkami i innych mało przyjemnymi reakcjami organizmu na kontakt z czynnikiem uczulającym. Co gorsze, nieleczone alergie mogą się rozwijać, a do „listy alergenów” dołączać kolejne, które będą wywoływać coraz intensywniejsze reakcje.
Osoby cierpiące na nadwrażliwość skórną o podłożu alergicznym w główniej mierze powinny zadbać o wyeliminowanie alergenów ze swojego najbliższego środowiska życia. Nie zawsze jest to w pełni możliwe, ponieważ reakcje uczuleniowe na kurz, wolne rodniki, wodę czy pyłki roślin, znacznie trudniej niwelować poprzez odpowiednią profilaktykę. Tu jednak z pomocą przychodzą środki farmaceutyczne, a także odpowiednie kosmetyki, które pomagają zwalczać niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
Dom alergika powinien być przygotowany w taki sposób, by zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa dla jego zdrowia. Osoby przejawiające alergię na kurze oraz roztocza, powinny pozbyć się przedmiotów, które gromadzą tych czynników najwięcej. Dywany, wykładziny, grube zasłony czy chociażby maskotki, to główne siedlisko kurzu i zanieczyszczeń, które wywołują reakcje alergiczne. Wskazane jest także częstsze robienie porządków i stosowanie filtrów powietrza.