Każdego dnia na całym świecie przybywa liczba osób cierpiących na dolegliwości o podłożu alergicznym. Zdecydowanie bardziej narażeni są mieszkańcy dużych miast, gdzie zanieczyszczenie środowiska jest większe niż na terenach zielonych.

Zwykle choroba pojawia się jeszcze w wieku dziecięcym, jednak nie omija także osób dorosłych, szczególnie tych, które przez wzgląd na rodzaj wykonywanej pracy mają stały kontakt z czynnikami uczulającymi. Alergia skórna jest jedną z bardziej uporczywych chorób naszej cywilizacji, która nie tylko bywa bolesna, ale także wywołuje szereg problemów z relacjami międzyludzkimi.
Trudno jest ukryć fakt, że alergia skórna może być często mylona z zakaźnymi chorobami skóry, które wywołują niepokój u współpracowników oraz osób z najbliższego otoczenia. Szczególnie „spektakularne” objawy, mogą towarzyszyć atopowemu zakażeniu skóry, gdzie poza mocno przesuszonym i łuszczącym się naskórkiem, często pojawia się także zaczerwienienie, a nawet pęcherze. Umiejscowienie typowych zmian chorobowych może być miejscowe (np. tylko na plecach lub na łokciach i kolanach), bądź bardzo rozległe i pokrywać niemal 100 procent powierzchni ciała. Zazwyczaj dolegliwości te nie są bolesne, jednak walka z nimi może przypominać walkę z wiatrakami. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej z problemami alergicznymi, których systematyczne stosowanie niweluje objawy alergii.
Osoby z alergiami skórnymi powinny unikać publicznych miejsc, tj. baseny, prysznice w pracy, solaria itp., gdzie kontakt z wirusami i bakteriami jest większy. W domu także należy dopilnować, aby nie używać wspólnych ręczników z pozostałymi domownikami, a także zadbać o systematyczną i często wymianę pościeli.
Niezależnie od tego czy sami jesteśmy alergikami czy też w naszym najbliższym środowisku znajdują się takie osoby, należy pamiętać, że alergia nie jest chorobą zaraźliwą. Częściej to zdrowe osoby stanowią większe zagrożenie dla takich ludzi, jeżeli nie zachowują podstawowych zasad higieny.