Alergie skórne ostatnio stały się częstym problemem wśród Polaków. Nawet osoby, które nigdy nie uskarżały się na pokrzywkę, miewają z nią problem. Wszystkiemu winne są rygorystyczne zasady higieny, które wprowadzono dla naszego dobra w walce z koronawirusem. Musimy ich przestrzegać, ale możemy wprowadzić kilka drobnych modyfikacji, które uchronią nas przed uczuleniem. Alergie skórne a epidemia koronawirusa – jak radzić sobie w tych niełatwych czasach?
Częste mycie rąk – wybieraj dobre mydło
Częste mycie rąk to dobry zwyczaj, który powinien nam wejść w nawyk na dobre. Niemniej trzeba pamiętać, aby do tego celu wykorzystywać dobre mydło. Jeśli wiesz, że jakieś cię uczula, omijaj je szerokim łukiem. Jeśli nie wiesz, który ze składników wywołuje alergię skórną, sięgnij po mydło hipoalergiczne pozbawione komponentów zapachowych i sztucznych barwników. Można też postawić na mało wysuszające mydło naturalne, które zawiera oleje roślinne o właściwościach okluzyjnych.
Jeśli uczula cię lateks, postaw na nitrylowe rękawiczki
Od pewnego czasu zakupy w sklepie musimy robić w rękawiczkach. Jednak to, jakie założymy, zależy od nas. Jeśli odkryłaś u siebie uczulenie na talk, szukaj rękawiczek wolnych od tego składnika. Jeśli masz alergię na lateks, sięgnij po rękawiczki nitrylowe lub wykonane z folii.
Po płyn do dezynfekcji sięgaj wówczas, gdy naprawdę musisz
Płyn do dezynfekcji to preparat, którego nie należy nadużywać. Powinnaś po niego sięgać tylko wówczas, gdy nie masz możliwości umycia rąk. W miarę możliwości warto też otwierać drzwi od klatki schodowej za pomocą woreczka czy chusteczki, nie dotykając bezpośrednio klamki. Jest to lepsze rozwiązanie od chwytania za nią gołymi rękami, a następnie stosowanie środka dezynfekującego, który podrażnia i wysusza skórę dłoni. Warto pamiętać, że często spotykanym problemem jest alergia na triklosan, popularny składnik wykorzystywany w preparatach do dezynfekcji rąk. Należy się go wystrzegać.
Pamiętaj o nawilżaniu skóry rąk
Wysuszona skóra rąk stanowi otwartą bramę dla różnego rodzaju alergenów kontaktowych. Dlatego też należy po każdym myciu rąk, pamiętać też o ich nawilżaniu za pomocą hipoalergicznego kremu do rąk. Odbudowując naturalną barierę hydrolipidową, zmniejszasz ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej.