alergia na tkaniny

W chłodne dni zakładamy na siebie sporo warstw ubrań. I choć wyeliminowaliśmy z otoczenia wszelkie alergeny, wciąż czujemy, że coś nas swędzi, skóra jest podrażniona. Przyczynę naszego problemu możemy mieć na sobie. Wtedy warto zrobić przegląd szafy. Jak obawia się alergia na tkaniny, jak z nią walczyć?

Alergia na ubrania

Skóra jest bardzo wrażliwa na działanie wszelkich czynników, do których zaliczamy nie tylko wiatr czy mróz, ale także tworzywa. Tkaniny, z których wytwarzane są ubrania i dodatki, mogą mieć właściwości alergizujące, szczególnie syntetyki, których na rynku jest niestety najwięcej. Nie wszystkie materiały są przyjazne dla skóry. Czasem elementy ozdobne bywają szkodliwe, zostawiając na skórze ślad. Ubrania wiszące na wieszakach w sklepach zwykle przymierzamy przed zakupem. Nie mamy pewności, jak długo tam wisiały, w jaki sposób był przechowywane wcześniej. Mogą być zakurzone, co także wpłynie na nasze zdrowie, szczególnie przy problemach skórnych i z układem oddechowym. Alergia na ubrania to spory problem, ponieważ produkuje się duże ilości ubrań, które nie są wykonane z dobrej jakości tkanin, nie mówiąc już o tych ekologicznych czy hipoalergicznych, które są zwyczajnie droższe, przez co wzrastają także koszty produkcji i sprzedaży.

Kolorowy problem

Osoby uwielbiające kolory mogą mieć alergiczny problem. Piękne barwy, tkaniny zawdzięczają barwnikom, które często uczulają. Wiele z nich to substancje chemiczne, które bywają szkodliwe dla skóry. Mogą przyczynić się do powstanie zmian skórnych, takich jak wysypka, pokrzywka czy rumień. Im bardziej intensywne kolory, tym więcej barwników zostało użytych do uzyskania danej barwy ubrania. W przypadku kolorowych tkanin, zaleca się ich wypranie i dokładne wypłukanie przed pierwszym użyciem.

Syntetyki

Poliester i jego siostry czy koleżanki to ulubione tkaniny wielu producentów. Nie są drogie, rozciągają się i są trwałe. W związku z czym stanowi idealny materiał. Nie dla alergików. Syntetyczne tkaniny nie są dla nich najlepszym wyborem. Tkaniny tego typu są farbowane barwnikami, rozpuszczalnymi w wodzie, więc radzimy wyprać je po zakupie. Poliester czy inne syntetyki zatrzymują pot oraz alergeny, przez co bardziej oddziałują one na skórę alergika.

Elementy ozdobne

Problematyczne dla skóry bywają wszelkie ozdoby, typu guziki, zamki, sprzączki czy dżety. Tworzywem modnych dodatków może być nikiel, który jest uczulającym metalem. Jego długotrwały kontakt z powierzchnią skóry może prowadzić do poważnych dolegliwości, jak np. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Przed zakupem ubrania, warto sprawdzić, czy metalowe elementy wymarzonej bluzki lub spodni nie zawierają niklu.

Galanteria skórzana

alergiaWszelkie ubrania skórzane i dodatki takie jak rękawiczki czy paski skórzane, są przyczyną alergii na chrom. Metalu używa się do ich obróbki. Objawy uczulenia są podobne, jak w przypadku alergii na nikiel. Ubrania tego typu mogą być produkowane z użyciem substancji roślinnych czy fenoli i takie alergicy powinni wybierać.

Przy alergii na tkaniny warto wybierać materiały delikatne i jak najbardziej naturalne. Najlepszym materiałem jest bawełna, która jest bezpieczna dla skóry. Alergikom poleca się także jasne kolory, które mają mniej sztucznych barwników. Dzięki temu skóra i my, odetchniemy ze spokojem.

Katarzyna Antos