Wszelkiego rodzaju elementy w skórze, zwłaszcza metalowe, mogą powodować reakcje alergiczne.

Implanty są to wszelkiego rodzaju elementy, o właściwościach fizyko – chemicznych, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje organizmu. Mogą to być zarówno protezy i metalowe części, używane w konstrukcjach chirurgicznych, jak i zwykła biżuteria: kolczyki.

Szkodliwe metale

Składnikiem, który najczęściej powoduje nieprawidłowe reakcje to przede wszystkim metale, jak np. nikiel, chrom, kobalt. U niektórych można również zauważyć reakcje alergiczne na srebro, rzadko na złoto. Jeżeli konieczny jest zabieg chirurgiczny z użyciem tych lub podobnych elementów, warto najpierw sprawdzić, czy nie wyrządzi on więcej szkody niż pożytku.

Alergia może bowiem ujawnić się po operacji, gdzie do stabilizacji użyto drutów, lub po założeniu protezy. Zazwyczaj objawia się nieprawidłowymi reakcjami skórnymi, jednak może dojść do znacznie poważniejszych powikłań. Dodatkowo, alergia na metalowe części protez może je rozluźniać.

Alergia ujawniać się może przy biżuterii, uczulone osoby mogą np. zauważyć zmiany skórne, pokrzywkę, świąd. Często pomaga po prostu zmiana biżuterii na inną, warto jednak udać się z problemem do alergologia, który dookreśli rodzaj i liczbę możliwych alergenów.

Aleksandra Wiktor