Problemy skórne zimą
freestocks z Unsplash

Zima to trudny czas dla naszej skóry. Wiatr, śnieg, mróz i centralne ogrzewanie sprawiają, że nasza cera nie ma łatwego życia. Staje się sucha, spękana i zaczerwieniona. W skrajnych przypadkach może pękać do krwi lub stać się podatna na podrażnienia. Jakie mamy najczęstsze problemy skórne zimą? Jak sobie z nimi radzić?

Sucha skóra

Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że zarówno wiatr, jak i centralne ogrzewanie prowadzą do wysuszenia skóry. Jeśli nie podejmiemy stosownych działań, może zacząć pękać. Nawet jeśli do tego nie dojdzie, to suche skórki prezentują się mało estetycznie. Zimą warto regularnie sięgać po krem do twarzy, krem do rąk i balsam do ciała. Pamiętaj, aby przed wyjściem z domu zawsze zaaplikować odrobinę kremu na bazie emolientów, które natłuszczają skórę i tym samym zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. Dopiero gdy krem dobrze się wchłonie, wykonujemy pełny makijaż. Warto pamiętać też o aplikacji balsamu do ciała po każdej kąpieli. Do swojego  rytuału należy wprowadzić też krem do rąk i sięgać po niego po każdym myciu rąk, aby odbudować naturalną barierę hydrolipidową.

Spękana i zaczerwieniona skóra

Musimy uważać na to, co robimy przed wyjściem z domu. Nie myjmy przed nim rąk, bo jeśli niedokładnie je osuszymy, to resztka wilgoci może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu dłoni i ich spękania. Osoby, które zapominają zabrać rękawiczki z domu, często skarżą się też na zaczerwienioną skórę. Wygląda to nie tylko nieestetycznie, ale może nawet świadczyć o odmrożeniu.

Nadwrażliwość skóry

Sucha skóra to skóra pozbawiona naturalnej bariery ochronnej. W rezultacie staje się ona niezwykle wrażliwa na oddziaływanie różnego rodzaju chemikaliów. Jeśli masz suchą skórę, pamiętaj o regularnym stosowaniu emolientów, czyli substancji natłuszczających, które odbudują naturalną barierę hydrolipidową. Ważne, aby kosmetyki były bezzapachowe i wolne od sztucznych barwników, gdyż tego typu substancje należą do często spotykanych alergenów.

Egzema

Osoby, które na co dzień mają kontakt z chemikaliami, np. fryzjerzy, kosmetyczki, sprzątaczki, pracownicy służby zdrowia, często skarżą się na egzemę. Czerwona wysypka na skórze, która z czasem zamienia się w suche płaty skóry i powoduje swędzenie, wpływa negatywnie na samopoczucie. Jeśli pracujesz z chemikaliami, stosuj rękawiczki jednorazowe. Nigdy nie wycieraj ścierką nasączoną detergentami blatu, gdyż nie masz na sobie rękawiczek ochronnych. Gdy egzema już się pojawi, pomocna może okazać się maść ze sterydem oraz kremy zawierające składniki zmiękczające skórę, w tym mocznik.

Pielęgnacja skóry zimą

Niezależnie, czy mamy do czynienia z latem, czy zimą, powinniśmy aplikować krem ze stosunkowo wysokim filtrem na naszą twarz. Nasza skóra potrzebuje całorocznej, wysokiej ochrony przed promieniami UV, które nie tylko przyspieszają procesy starzenia się, ale też zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry, w tym czerniaka.  Zimą warto zastąpić lekkie, żelowe formuły, tymi nieco bardziej treściwymi, które zawierają też emolienty. Oczywiście ich dobór powinien odzwierciedlać indywidualne właściwości naszej cery. Inne emolienty sprawdzą się w przypadku cery suchej, a inne przy cerze tłustej ze skłonnością do trądziku.