Kwiecień to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Nawet krótki spacer z psem dodaje nam optymizmu w tych niełatwych czasach. Gdy widzimy zielone krzaki i czujemy zapach kwitnących drzew owocowych, czujemy, że wszystko, co złe, niebawem zostanie opanowane i minie. Co pyli w kwietniu? Sprawdź, co może cię uczulać!
Co pyli w kwietniu?
W kwietniu pyli kilka roślin, w powietrzu pojawiają się też zarodniki grzybów pleśniowych, które stanowią utrapienie alergików. Jeśli borykasz się z alergią na pyłki brzozy, to już możesz odczuwać jej objawy. W powietrzu bowiem stwierdzono już niewielkie ilości pyłków tej rośliny. W kwietniu dokuczliwe symptomy uczulenia mogą też odczuwać osoby borykające się z alergią na pyłki jesiona, topoli i wierzby. Jeśli słoneczna, ciepła aura będzie się utrzymywać, szacuje się, że pod koniec kwietnia zaczną pylić też trawy, do których zaliczamy również zboża. Jest to najszerzej rozpowszechniony alergen.
Alergia na zarodniki Alternaria i Cladosporium
W kwietniu w powietrzu pojawiają się też zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Cladosporium i Alternaria, które mogą silnie uczulać. W drugiej połowie miesiąca pylić mogą zacząć takie drzewa jak grab, cis i dąb.
Objawy uczulenia na pyłki
Do najczęściej spotykanych objawów alergii na pyłki zaliczamy te związane z alergicznym nieżytem nosa. Może pojawić się katar, uczucie zatkanego nosa, świąd nosa, kichanie oraz uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. W takiej sytuacji warto kupić w aptece lek antyhistaminowy nowej generacji, który szybko rozpuszcza się w jamie ustnej, przynosząc natychmiastową ulgę. Aby gardło nie uległo nadkażeniu bakteryjnemu czy wirusowemu, warto spryskiwać je sprayem ze srebrem lub przemywać naparem tymianku.
Alergia skórna wywołana przez pyłki?
Czasem alergia na pyłki przyjmuje bardziej zaskakującą postać – skóra staje się sucha i swędząca. Na rękach i nogach pojawia się pokrzywka. Wówczas objawy uczulenia na pyłki mogą przypominać atopowe zapalenie skóry.
Astma oskrzelowa atopowa
Alergia na pyłki może też spowodować astmę oskrzelową atopową, która manifestuje się napadami duszności, silnym kaszlem i świszczącym oddechem. Nie należy jej lekceważyć.
Aby określić, który pyłek cię uczula, powinnaś zimą zgłosić się do alergologa w celu wykonania testów alergicznych. Po rozpoznaniu źródła dolegliwości będziesz wiedziała czego i w jakim okresie należy unikać. Alergolog może też zalecić odczulanie.