Alergia to niewłaściwa reakcja układu odpornościowego na występujące w środowisku człowieka alergeny wywołujące reakcję alergiczną. Jest reakcją nadwrażliwości wywołaną przez mechanizmy immunologiczne organizmu. Alergeny są antygenami zewnętrznymi wywołującymi reakcję uczuleniową. Alergeny, które nie posiadają jednakowej budowy chemicznej ani strukturalnej, mogą być substancjami pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub prostymi związkami chemicznymi o charakterze haptenów. Immunogenność i zdolność do przenikania przez błony śluzowej jest uwarunkowana przez wielkość cząstek alergenu. Najczęściej uczulającymi alergenami są: smog i dym papierosowy, kurz, roztocza, grzyby mikroskopijne, sierść zwierzęca, pyłki roślin, jad owadów błonkoskrzydłych i alergeny pokarmowe. Często alergeny o podobnej budowie powodują alergię krzyżową wywołaną przez dwie grupy alergenów.
Rodzaje alergii
Alergie wywołane bakteriami, wirusami, środkami chemicznymi, pokarmami, lekami i innymi alergenami są chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku, a ich trwałe i całkowite wyleczenie jest praktycznie niemożliwe. Rozróżnia się wiele rodzajów alergii objawiających się różnymi objawami i stopniem nasilenia. Alergie mogą występować sezonowo lub całorocznie, a najczęstsze rodzaje to:
– Alergia wziewna, występująca głównie wiosną, uczulać może wszystko, co unosi się w powietrzu. Sezonowo pyłki kwitnących traw, zbóż, drzew. Całorocznie zarodniki pleśni, grzybów, roztocza i inne.
-Alergia pokarmowa jest reakcją na składnik pożywienia często występuje u dzieci a przyczyną mogą być składniki mleka krowiego. Zazwyczaj uczulają produkty najczęściej jadalne w danym kraju.
-Alergia kontaktowa to uczulenie na rzeczy, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Najczęściej to metale jak chrom, nikiel, barwniki włókiennicze, olejki i aromaty, kosmetyki, płyny do sprzątania, biżuteria.
-Wstrząs anafilaktyczny to najcięższa postać reakcji alergicznej. Występuje nagle, zaburzenia pojawiają się w licznych narządach. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i konieczna jest hospitalizacja.
Objawy alergii
Jest kilka charakterystycznych objawów wskazujących na alergię. Katar sienny powodujący wodnistą wydzielinę z nosa, swędzenie nosa, częste kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, ból głowy. Alergiczne zapalenie spojówek objawiające się obrzękiem spojówek i powiek, wydzieliną z oczu, silnym świądem, pieczeniem, łzawieniem i światłowstrętem. Atopowe zapalenie skóry, często występuje u dzieci. Charakteryzuje się silnymi swędzącymi rumieniowymi zmianami skórnymi, wysiękami, czasami pojawiają się strupy. Przewlekły kaszel też może wynikać z uczulenia. Nawracające infekcję dróg oddechowych jak i dolegliwości układu pokarmowego też są skazaniem do konsultacji alergologicznej. Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych skutkująca świszczącym oddechem, dusznością i kaszlem.
Leczenie alergii
Diagnozowaniem i leczeniem alergii zajmuje się lekarz alergolog. Dobiera leki antyhistaminowe, kieruje na terapię odczulające. Podjęcie immunoterapii alergologicznej pozwala nawet całkowicie wyeliminować uciążliwe schorzenie. Pacjenci z alergią mogą zwrócić się o pomoc na przykład do wyspecjalizowanych centów medycznych Scanmed S.A. w wielu miastach: https://scanmed.pl/oferty/immunologia.