Alergie skórne ujawniają się w różny sposób. Pojawiające się dolegliwości wymagają określonych reakcji. Jednym z objawów uczulenia jest obrzęk naczynioruchowy. Jakie są zasady postępowania, w przypadku jego wystąpienia.
Obrzęk naczynioruchowy
Obrzęk naczynioruchowy to efekt działania alergenów. Objawia się przez obrzęk skóry i tkanek. Przyczyną tej specyficznej choroby jest zwykle alergia na leki czy uczulenie na jad owadów. Dość często, obrzęk naczynioruchowy pojawia się wraz z pokrzywką. Wówczas na skórze widoczne są bąble, które przypominają poparzenie pokrzywami. Ale nie tylko pokrzywka towarzyszy obrzękowi. Oprócz niej, do objawów choroby zaliczamy katar, trudności w oddychaniu oraz świąd skóry. Charakterystyczna jest także opuchlizna jamy ustnej. Najgroźniejszy jest jednak wstrząs anafilaktyczny, który występuje przy silnej alergii.
Obrzęk naczynioruchowy
Przy łagodnej postaci obrzęku, wystarczy podanie leków, które alergik stale zażywa. Jednak zawsze istnieje ryzyko anafilaksji, która zagraża życiu i zdrowiu pacjenta. Wstrząs anafilaktyczny pojawia się nagle, po kontakcie z alergenem. Nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi, omdlenia oraz inne objawy to także oznaki wstrząsu. W takiej sytuacji, konieczne jest wezwanie pomocy lekarskiej. Alergika koniecznie należy odciągnąć od źródła alergenu. Wymioty czy problemy ze złapaniem oddechu mogą świadczyć o zbliżającym się wstrząsie. Dodatkowo wzmaga go zdenerwowanie. Przy narastających objawach, choremu trzeba podać adrenalinę, ponieważ zwykłe leki przeciwhistaminowe mogą nie zadziałać. Alergicy, którzy wcześniej doświadczyli wstrząsu, zwykle noszą przy sobie właściwe leki. Jeśli jednak nie mają ich przy sobie, należy czekać do przyjazdu pogotowia ratunkowego, a w razie zatrzymania czynności życiowych, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, aż pacjenta nie odzyska przytomności lub do przyjazdu służb ratunkowych. Przytomnego alergika układamy w pozycji bocznej ustalonej, która jest w pełni bezpieczna. Monitorujemy wówczas ciśnienie oraz rytm pracy serca.
Wiedza na temat postępowania przy takich wypadkach jest niezwykle cenna. Obrzęk naczynioruchowy może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Szybka reakcja na nagłe objawy alergii, może uratować cudze życie. Osoby chore na obrzęk naczynioruchowe powinny zachować szczególną ostrożność w restauracjach czy podczas pobytu u lekarza, ponieważ niektóre leki mogą nasilić napad alergii.
Katarzyna Antos