obrzek-naczynioruchowy-Quinckego

Reakcje alergiczne mogą objawiać się w różny sposób. Jednym z nich jest obrzęk naczynioruchowy Quinckego.

Obrzęk naczynioruchowy

Obrzęk jest podobny do pokrzywki. Tak samo jak ona, jest reakcją alergiczną organizmu na dany alergen. Zwykle dotyczy  tkanki podskórnej. Bywa bolesny i nie ma widocznych, wyraźnych granic. Najczęściej występuje na twarzy – na wargach lub powiekach. Może jednak pojawić się na dowolnym obszarze ciała, nawet w przewodzie pokarmowym czy oddechowym człowieka. Skóra dotknięta obrzękiem naczynioruchowym Quinckego jest blada bądź lekko zarumieniona. Towarzyszy jej uporczywy świąd. Schorzenie może nawracać, tworząc wtórnie wiotki obszar skórny. Istnieje możliwość pojawienia się choroby w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka dzieci, osoby w okresie pokwitania lub w wieku dorosłym.

Rodzaje obrzęku

Dolegliwość związana z błonami śluzowymi głośni lub krtani może być groźna dla naszego zdrowia. Niedoleczone schorzenie prowadzi do uduszenia. Mniej niebezpieczny jest obrzęk naczynioruchowy śluzówki przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się on silnym bólem brzucha, nudnościami, wymiotami i biegunką.

Przyczyny obrzęku Quinckego

Najbardziej powszechnymi przyczynami powstawania obrzęku są alergie. Najwięcej problemów stanowią chemiczne substancje barwiące oraz jad takich owadów jak pszczoły czy osy. Niektóre leki czy substancje, wchodzące w skład produktów spożywczych również wywołują nieprzyjemne objawy. Choroby o charakterze autoimmunologicznym także zaliczane są do czynników przyczyniających się do rozwoju schorzenia jakim jest obrzęk naczynioruchowy. Schorzenie może być dziedziczone, co jest związane z defektem genu, odpowiedzialnego za proces krzepnięcia krwi.

Leczenie choroby

obrzek

Objawy nie zawsze są bolesne, ale mimo wszystko wymagają terapii leczniczej. Często pojawiają się razem z pokrzywką skórną. Obrzęk Quinckego leczy się wykorzystując głównie przeciwhistaminowe środki farmakologiczne, które stosuje się przy różnych objawach alergii. W przypadku poważniejszej formy choroby, jak np. wrodzonej postaci obrzęku, zaleca się stosowanie ateunowanych androgenów, czyli specjalnych preparatów leczniczych, używanych przy nagłych napadach choroby. W takim przypadku, leczenie trwa całe życie. Silne sygnały mogą szybko narastać, dlatego przy tego typu atakach należy wezwać fachową pomoc medyczną, by nie dopuścić do wstrząsu anafilaktycznego.