W wakacje znacznie częściej odwiedzamy basen. W końcu nie ma nic lepszego, niż chwila ochłody w wodzie. Nasza wizyta na basenie, może zakończyć się nieprzyjemnymi objawami uczulenia. Alergia skórna na basenie – co ją może spowodować?
Alergia skórna
Uczulenia skórne to dość uciążliwy problem. Ślady na skórze, w postaci wysypki, rumienia czy pokrzywki są widoczne i nieestetyczne. Coraz więcej dzieci miewa alergiczne problemy skórne. Skóra jest wrażliwym organem, więc niezwykle łatwo ją podrażnić. Wiele czynników ma wpływ na stan skóry, wśród nich są także alergeny. Skóra alergiczna wymaga specjalnego traktowania. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona jest konieczna, by zminimalizować objawy alergii.
Alergia skórna na basenie
Basen to wspaniały pomysł, w końcu pływanie to zdrowy sport, polecany przy wielu schorzeniach. Ale nie wszyscy mogą w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje nam wyjście na basen. Skutkiem naszej wizyty na basenie może być alergia skórna. Świąd, rumień czy pokrzywka wodna to możliwe reakcje alergiczne, które obserwujemy na skórze. Kąpiel w basenie może nasilić powstałe wcześniej zmiany skórne czy objawy choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Istnieje także ryzyko anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny, czyli zespół objawów alergicznych, może pojawić się przy silnej alergii.
Alergia skórna na basenie – co ją może spowodować?
Głównym sprawcą alergii skórnej na basenie jest chlor. Ten pierwiastek chemiczny jest bardzo silnym utleniaczem, wykazującym działanie drażniące. Chlor w kontakcie z wodą i tkanką skórną człowieka może wywołać podrażnienia skórne, w postaci poparzeń, pokrzywki czy wysypki. Efektem działania tej substancji, może być kontaktowe zapalenie skóry. Co prawda, ilość chloru w basenie nie powinna zaszkodzić skórze człowieka, jednak w przypadku alergika, układ immunologiczny może różnie zareagować, nawet na niewielką dawkę konkretnej substancji, czyli potencjalnego alergenu. Zmiany skórne, pojawiające się po kąpieli w basenie można leczyć za pomocą maści sterydowych czy leków antyhistaminowych. Tego typu uczulenie zwykle przybiera łagodną formę. Bardzo rzadko obserwuje się wstrząs anafilaktyczny, na skutek działania chloru. Alergia skórna zwykle manifestuje się od razu po kąpieli.
Czy alergik musi unikać basenu?
Skoro chlor jest czynnikiem sprawczym w mechanizmie alergii tego typu, należy go unikać. Alternatywnym rozwiązaniem dla alergików, są baseny ozonowane anie chlorowane. Jednak tego typu miejsca trafiają się bardzo rzadko. W większości z nich, ozon jest dodawany tylko na początku, a potem jest uzupełniany i tak o dawkę chloru. Niektóre kurorty oferują w basenach wodę srebrną, bezpieczną dla osób z alergią skórną. Innym rozwiązaniem może być wyjazd nad morze, ponieważ morska woda bardzo korzystnie wpływa na zmiany skórne. Alergik nie musi więc unikać basenu. Wystarczy, że znajdzie miejsca, gdzie nie wykorzystuje się szkodliwego dla niektórych chloru. Osoby uczulone muszą pamiętać, by po każdej kąpieli w basenie dokładnie umyć całe ciało.
Katarzyna Antos