Panie zajmujące się na co dzień pracą w gabinecie kosmetycznym są o wiele bardziej narażone na rozwój nadwrażliwości na niektóre składniki kosmetyków. Alergia kontaktowa pojawia się w momencie styczności z danym alergenem. Nie rozwija się jednak natychmiastowo.
Pierwszy kontakt z dana substancją to dla organizmu rozpoznanie – kiedy sklasyfikuje antygen jako wroga, dopiero wtedy nadwrażliwość zaczyna się rozwijać. Widoczne zmiany pojawiają się dopiero po jakimś czasie, np. od stosowania danego kosmetyku.
Jako, że studentki kosmetologii są bardziej narażone na kontakt z wieloma możliwymi alergenami, takie reakcje występuję u nich częściej. Co więcej, ze względu na częstą styczność z nimi, nadwrażliwość ta się rozwija. Przeprowadzono badania, które udowodniły, że alergia kontaktowa to dość powszechny problem wśród studentek kosmetologii.
Co uczula i jakie są objawy?
Najczęściej uczulają konkretne składniki kosmetyków – konserwanty, barwniki, środki zapachowe. Alergia kontaktowa objawia się najczęściej zmianami na skórze. Może mieć formę pokrzywki, ranek, zmian grudkowatych, krostek.
Aleksandra Wiktor