Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy
Grafika: www.freepik.com

Atopowe zapalenie skóry to inaczej wyprysk atopowy, który jest przewlekłą chorobą skóry o charakterze nawrotowym. Zazwyczaj atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się w dzieciństwie, może mieć ono różny przebieg, co więcej jego pojawienie się nie jest do końca jasne.

Objawy

Wśród objawów atopowego zapalenia skóry można wymienić uporczywy świąd, a także pieczenie, które znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia duży dyskomfort. Skóra jest wiecznie podrażniona, przesuszona, na ciele można zaobserwować charakterystyczne zadrapania, czerwone plamy, które powstają także wskutek drapania. Na skórze bardzo często pojawiają się tak zwane przeczosy. Wygląd skóry atopowej można porównać do natłuszczonego pergaminu. Chociaż nie jest to choroba, która w jakikolwiek sposób zagraża życiu, to niestety jest dość uciążliwa i może spędzać sen z powiek.

Jakie są przyczyny AZS?

Atopowe zapalenie skóry może mieć bardzo różne przyczyny. Może dotyczyć spożywania niewłaściwych posiłków, skłonności genetycznych, tendencji do nadmiernego wyjaławiania i odtłuszczania naskórka poprzez niektóre środki piorące i myjące, ale nie tylko. Czasami jest to kwestia genetyki. Jeżeli nasz rodzic lub ktoś z bliskiej rodziny boryka się z atopowym zapaleniem skóry, wówczas jest duża szansa, że choroba rozwinie się również u nas. Duży wpływ na zaostrzenie się objawów AZS mają także niektóre czynniki środowiskowe, na przykład zanieczyszczenie środowiska, alergeny, wilgotność powietrza, zmienna temperatura, zakażenia, ale również przewlekły stres. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo stres może niszczyć nasze zdrowie i samopoczucie.

Jak diagnozuje się atopowe zapalenie skóry?

Chorobę można zdiagnozować na podstawie wywiadu lekarskiego oraz obrazu klinicznego. Lekarz stosuje kryteria opracowane przez dermatologów Jona Hanifina i Georga Rajkę. Atopowe zapalenie skóry rozpoznaje się, gdy występują co najmniej trzy objawy tj. zmiany skórne, uczucie swędzenia skóry, przewlekły i nawrotowy charakter zmian.

Jak sobie radzić z atopowym zapaleniem skóry?

Przede wszystkim trzeba skupić się na łagodzeniu objawów, czyli wyeliminowaniu wszystkich przyczyn mogących zaognić problem. Bardzo ważnym elementem jest także odpowiednia pielęgnacja skóry. Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór kosmetyków dedykowanych skórze z objawami atopowego zapalenia. Trzeba też pamiętać, że skóra atopowa nie lubi gorącej wody, zmian temperatur, a także zbyt długich kąpieli. Roztocza również mogą sprawiać, że zapalenie skóry stanie się bardziej rozległe, dlatego warto pozbyć się wszystkich przedmiotów, na których one się gromadzą. Należy zrezygnować z dywanów, długich i ciężkich zasłon, a także mebli tapicerowanych.

Chociaż atopowe zapalenie skóry nie jest łatwe w leczeniu i nie do końca da się nad nim zapanować, to można skutecznie wyciszyć chorobę, stosując odpowiednie rozwiązania dostosowane indywidualnie.