Alergie skórne mogą mieć rożne przyczyny. Nasze otoczenie ma wpływ na objawy uczulenia. Alergie skórne a posiadanie zwierząt – co mają ze sobą wspólnego?
Alergie skórne
Uczulenia skórne są dość uciążliwe. Objawy pojawiają się na ciele człowieka. Pokrzywka, rumień, świąd skóry czy wysypka to najczęściej wy stepujące oznaki alergii. Przyczyną problemy są alergeny obecne w naszym otoczeniu. Z niektórymi z nich, mamy kontakt każdego dnia, często nie mając pojęcia o ich właściwościach alergizujących. Wśród popularnych alergenów, wyróżniają się te, pochodzenia zwierzęcego, takie jak sierść zwierząt domowych, pierze, ślina czy odchody zwierzęce.
Alergie skórne a posiadanie zwierząt
Zwierzęta domowe są fantastycznymi przyjaciółmi i towarzyszami. Niestety są także źródłem alergenów. Alergeny z łatwością przyczepiają się do sierści zwierząt, takich jak psy czy koty. Sama sierść ma właściwości alergizujące, a wiadomo, że zwierzęta roznoszą ją po domu. Alergeny zwierzęce unoszą się także w powietrzu. Przez długi czas są tam obecne, więc nawet jeśli wyprowadzimy z pomieszczenia psa, przez jakiś czas możemy odczuwać w danym miejscu objawy alergii. Alergizuje także mocz, naskórek oraz ślina zwierząt. Kontakt z nimi może zakończyć się przykrymi objawami. Alergicy są bardzo często uczuleni na zwierzęta. Częściej uczulają koty niż psy.
Posiadanie zwierząt to dość dyskusyjna kwestia w przypadku alergików. Czasem trudno rozstać się z pupilem, ale przy silnej alergii skórnej, takie rozwiązanie może okazać się jedyną rozsądną opcją. Aby pozbyć się wszelkich alergenów z otoczenia, należy usunąć wszystkie ślady zwierzęcia, jego zabawki i jedzenie. Nawet po całkowitym wysprzątaniu domu, alergenu mogą pozostać w nim przez pewien czas. Jeśli zdecydujemy się zostawić psa czy kota, warto zadbać o zminimalizowanie ilości alergenów. W tym celu należy często sprzątać i odkurzać, trzymać zwierzę poza sypialnią i starać się pozbyć wszelkich tekstyliów, na których osiadają się szkodliwe dla organizmu alergeny. W ten sposób zmniejszymy objawy alergii, do których należy świąd, rumień oraz wysypka.
Zanim zdecydujemy się na zakup zwierzaka, najlepiej wykonać testy alergiczne. Objawy uczulenia mogą być tak uciążliwe, że trzymanie pod dachem pupila, nie będzie najlepszym pomysłem, szczególnie, że w grę wchodzi nasze zdrowie. Z alergią nie ma żartów, więc osoby uczulone powinny dokładnie przemyśleć, czy posiadanie zwierząt to w ich przypadku dobra decyzja.
Katarzyna Antos