nikiel

Nikiel jest popularnym metalem, wykorzystywanym w szeroko pojętym przemyśle. Oprócz wielu zalet posiada także wady, do których zaliczamy właściwości alergizujące. Dlatego osoby uczulone powinny poznać przyczyny i objawy alergii na nikiel.

Przyczyny uczulenia

Przyczyną uczulenia jest zanieczyszczenie przedmiotów niklem. Znajdziemy go w wielu stopach, szczególnie w biżuterii czy metalowych elementach. Naszyjniki, kolczyki, pierścionki, zegarki czy sprzączki pasków mogą wywołać skórne reakcje alergiczne. Do przedmiotów, które stanowią zagrożenie alergiczne należy zaliczyć także garnki, sztućce czy inne przybory kuchenne. Alergia na nikiel może dotyczyć osób pracujących przy obróbce metalu czy wyrobie biżuterii. Nikiel jest obecny w wodzie wodociągowej, co również może szkodzić. Stężenie niklu obserwujemy także w warzywach, do czego przyczyniają się wody gruntowe. Nikiel zachodzi w reakcje krzyżowe z palladem, który często zastępuje platynę, ze względu na swoją niską cenę.

Objawy alergii na nikiel

Objawy alergii na nikiel są bardzo uciążliwe. Reakcje alergiczne pojawiają się zazwyczaj po dłuższym kontakcie ze skórą. Noszenie zegarka czy kolczyków zawierających nikiel może zakończyć się stanem zapalnym skóry. W miejscu noszenia może pojawić się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie spojówek czy zapalenie śluzówki. Nikiel może wywołać ogólnoustrojowe objawy. Organizm osób uczulonych na nikiel może odrzucać implanty stomatologiczne czy też ortopedyczne, zawierające szkodliwy pierwiastek. Najbardziej typowym objawem alergii jest jednak swędząca wysypka skórna i zaczerwienione miejsce bezpośredniego kontaktu z metalem.

alergia na nikielW rozpoznaniu alergii na nikiel pomagają testy płatkowe. Dzięki specjalnym plastrom można zaobserwować, czy skóra wchodzi w reakcje z danym alergenem, a w tym przypadku niklem. Po wykonaniu badań i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego można określić czy dana osoba jest uczulona na nikiel. Najskuteczniejszą formą ochrony skóry jest unikanie kontaktu z przedmiotami zawierającymi szkodliwy pierwiastek. Leczenie można zastosować miejscowo, łagodząc pojawiające się zmiany skórne. Kremy i maści są jednak tylko doraźną formą pomocy w przypadku tego typu alergii.

Katarzyna Antos