Skóra jest naszą tarczą ochronną, która czasem bywa uszkodzona. Alergie skóry to poważny problem, z którym boryka się wielu osób. Jak powstają?
Alergie skóry
Alergie skóry są widoczne gołym okiem. Objawy uczulenia manifestują się na ciele alergika, w formie różnych zmian skórnych, takich jak pokrzywka czy wysypka. Wszystkiemu zwykle towarzyszy uporczywy świąd. Uczulenia skórne wymagają leczenia. Dokuczliwe objawy, kompletnie nieleczone, mogą przerodzić się w poważniejszy problem, taki jak np. atopowe zapalenie skóry. Widoczne zmiany alergiczne przysparzają chorym wielu kompleksów, dotyczących wyglądu. Ten rodzaj alergii jest trudny w leczeniu, ponieważ objawy mogą nawracać.
Alergie skóry – jak powstają?
Na samym początku, przy pierwszym kontakcie z alergenem, organizm identyfikuje go jako ciało obce. Dopiero po drugim kontakcie następuje reakcja alergiczna. Organizm zna już alergen, więc reaguje na niego w określony sposób. Komórki skóry przekazują informację, o szkodliwym działaniu alergenu, co pobudza go do obrony. Pamięć dotycząca danego alergenu jest przechowywana przez komórki nawet 7 lat. Dlatego objawy alergii skóry mogą pojawić się nawet po długiej przerwie, kiedy nie mieliśmy kontaktu z alergenem. Gdy komórki przeniosą informację do krwiobiegu, wzmacniają się reakcje alergiczne.
Wszelkie defekty skóry czy zaburzenia genetyczne zwiększają ryzyko wystąpienia alergii skórnej. Jej zaburzona bariera ochronna sprawia, że dolegliwości mogą być nasilone. Wtedy także częściej dochodzi do tego typu objawów. Zaburzone funkcje skóry ułatwiają atak bakterii i patogenów, co może wywołać stan zapalny i poważne problemy zdrowotne. Ryzyko takie stwarzają bakterie gronkowca złocistego, którymi łatwo się zarazić. W mechanizmie alergii skóry, uruchamiana jest histamina oraz inne substancje drażniące tkanki. To ona odpowiada za objawy alergiczne, widoczne na skórze.
Na skutek drapania czy innego podrażnienia mechanicznego lub działania czynników, takich jak słońce, woda, skóra może ulec zmianie. Tego typu czynności pogłębiają zmiany skórne, powstałe na skutek alergii. Chora skóra wymaga leczenia i pielęgnacji. Należy dbać o nią w szczególny sposób. Specjalne leki czy kosmetyki minimalizują stan zapalny i łagodzą bolesne objawy uczulenia. W przypadku takiej alergii najlepiej zgłosić się do lekarza, który zbada stan skóry i zleci właściwe leczenie.
Katarzyna Antos