Czynniki najczęściej wywołujące wyprysk kontaktowy to z reguły substancje i przedmioty, z którymi stykami się każdego dnia. Nie mamy pojęcia, że to właśnie one przyczyniają się do wyglądu naszej skóry. Najwyższy czas to zmienić!
Wyprysk kontaktowy
Alergiczny wyprysk kontaktowy to dość częsta postać wyprysku. Na ciele pojawia się nieestetyczna wysypka, w postaci grudek i pęcherzyków. Może towarzyszyć mu świąd skórny. Wyprysk kontaktowy jest reakcją na bezpośredni kontakt z alergenem. Czasem wystarczy niewielka ilość substancji alergizującej, by uruchomić mechanizm uczulenia. Rezultatem są zmiany powstałe na skórze. Zmiany zwykle ustępują samoistnie, nie pozostawiając żadnych śladów na skórze alergika. Wyprysk tego typu leczy się miejscowo, poprzez zastosowanie maści, zawierających kortykosteroidy. Wiele czynników może wywołać tego typu zmiany skórne, ale wśród nich wyróżniają się te, które możemy znaleźć w naszym najbliższym otoczeniu.
Chrom
Chrom to znany pierwiastek. Przedmioty chromowane są wykorzystywane w przemyśle, ponieważ doskonale chronią przed korozją. Substancję znajdziemy w armaturze łazienkowej czy samochodach. Oprócz tego, źródłem chromu są także produkty spożywcze, takie jak drożdże, kolby kukurydzy, gotowana wołowina czy jabłka. Alergicy muszą więc uważać, nie tylko na kontakt z bateriami łazienkowymi.
Nikiel
Nikiel to popularny metal, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych alergenów kontaktowych. Bardzo często kontakt z niklem skutkuje wypryskiem skórnym. Wystarczy pierścionek, kolczyki czy bransoletka. Nawet jedzenie sztućcami z niklu, może zakończyć się kłopotami skórnymi. Osoby uczulone powinny unikać przedmiotów, wykonanych z tego metalu.
Terpentyna
Terpentyna to substancja rozpuszczająca wszelkie tłuszcze i żywice. Jest stosowana w przemyśle oraz sztuce, ponieważ nadaje się do rozrabiani farb olejnych. Osoby związane z tą branżą, doskonale kojarzą charakterystyczny zapach tej cieczy. Terpentyna jest szkodliwa nie tylko dla układu oddechowego, ale także dla skóry. Lepiej używać jej ostrożnie, koniecznie w rękawiczkach i na otwartych przestrzeniach.
Guma
Guma jako rozciągliwy materiał sprawdza się w wielu rolach. To niezwykle wytrzymałe tworzywo, z którego produkuje się m.in. opony samochodowe, może uczulać. Do grupy tych materiałów zaliczamy lateks, czyli silny alergen kontaktowy. Znajduje się w składzie wielu przedmiotów codziennego użytku, więc warto sprawdzić ich skład.
Kosmetyki
Kosmetyki to duża grupa alergenów. Użycie nowego balsamu czy kremu może zakończyć się nieestetyczną wysypką. Warto uważać na nowe kosmetyki. Ich testowanie niekoniecznie może być bezpieczne dla wrażliwej skóry alergicznej. Najlepiej sprawdzać skład produktów kosmetycznych i wybierać te, dobrze przez nas sprawdzone.
Katarzyna Antos