Jak przetrwać zimę, mając AZS
Tokyo Kohaku z Unsplash

Skóra dotknięta AZS niestety za zimą nie przepada. Suche powietrze, centralne ogrzewanie, brak słońca, uleganie pokusom gorących kąpieli – wszystkie te czynniki sprzyjają zaostrzeniom choroby. Dlatego najlepiej działać jeszcze zanim wystąpią przykre dolegliwości. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym nasza skóra zimą może pozostawać w dobrej kondycji. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie preparaty – emolienty.

 

Kto jest najbardziej narażony na nawroty AZS w okresie zimy?

Ze względu na suchość powietrza wszyscy chorujący na wyprysk atopowy muszą liczyć się z ryzykiem zaostrzenia choroby w trakcie zimy. Jednak niektóre osoby mogą być szczególnie podatne na zimowe nawroty. Znajdujesz się w tej grupie, jeżeli:

  • nie nawilżasz powietrza w domu i rzadko wentylujesz pomieszczenia,
  • jesteś osobą ciepłolubną i korzystasz z wszelkich sposobów, aby się wygrzać: preferujesz gorące kąpiele i prysznice, ciepło się ubierasz, w nocy sięgasz po dodatkowy koc lub kołdrę, żeby się szczelnie okryć,
  • masz uczulenie na alergeny domowe, zwłaszcza roztocze kurzu domowego, gdyż przeważnie zimą alergia jest najbardziej aktywna,
  • spędzasz czas na powietrzu bez zastosowania ochrony w postaci kremu emolientowego, który stanowi barierę przed działaniem mrozu i wiatru,
  • ze względu na sezonowe wahania nastroju, zimą zwiększa się twoja podatność na stres, uchodzący za jeden z najsilniejszych „wyzwalaczy” choroby.(1,2,3)

Czy to oznacza, że zimowy nawrót choroby jest przesądzony? Nawet jeżeli tak się zdarzy, możesz zrobić wiele, aby objawy AZS były łagodniejsze.

SOS dla skóry, czyli zimowy plan działania dla atopika

Nie na wszystkie czynniki zaostrzające wyprysk atopowy możesz mieć wpływ, jednak samodyscyplina może zdziałać naprawdę wiele w kontekście zapobiegania chorobie. Podstawą jest więc nawilżanie skóry. O ile latem często wystarczą lekkie balsamy albo mleczka, zimą rozsądniej jest sięgnąć po wysoko skoncentrowany balsam lub krem, który uzupełni w skórze niedobory lipidów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w ten sposób emolient wspiera funkcje barierowe skóry tworząc na jej powierzchni ochronny płaszcz, ograniczający przeznaskórkową utratę wody. Skóra jest więc lepiej nawilżona, co pozytywnie wpływa na jej ogólną kondycję oraz wygląd. Ponadto lepiej radzi sobie z różnymi czynnikami drażniącymi. Roztocze, bakterie, grzyby, wirusy, drażniące substancje i materiały, niekorzystne czynniki atmosferyczne – wszystko to ma mniejszy wpływ na skórę jeśli zastosujemy emolienty.

Zimą należy nawilżać całe ciało, a ponadto zawsze przed wyjściem z domu pamiętać o ochronie cery. Najlepiej jest sięgnąć po krem, który uodporni skórę na drażniące działanie warunków atmosferycznych, taki jak Specjalny krem natłuszczający Emotopic, do stosowania na twarz, powieki i ciało. Preparat, dzięki starannie opracowanej, olejowej formule, łagodzi objawy podrażnienia: świąd, zaczerwienienie, pieczenie, a także zapobiega stanom zapalnym. Niweluje również suchość i łuszczenie się, dlatego doskonale sprawdzi się zimową porą, gdyż to wtedy najczęściej pojawiają się tego typu problemy.

Oprócz troski o skórę pamiętaj o przyjaznym dla osoby cierpiącej na AZS otoczeniu. Zima to czas, kiedy warto pomyśleć o nawilżaniu powietrza w domu oraz pozbyciu się alergenów poprzez utrzymywanie czystości, częste wietrzenie pomieszczeń, a nawet używanie antyalergicznych poszewek, poduszek, prześcieradeł.

Chociaż o tej porze roku pokusa wygrzewania się na wszelkie sposoby jest ogromna, lepiej nie korzystać z niej zbyt często. Kąpiele powinny być ciepłe, ale nie gorące, a zalecany czas zabiegu to kilka minut. Po zakończeniu zawsze należy jak najszybciej natłuścić całe ciało.

Aby natomiast nie poddać się stresowi, dobrze jest mieć sprawdzony sposób na relaks. Długie wieczory to dobra okazja, aby spędzić czas z rodziną, przeczytać pogodną książkę, zgłębiać tajniki relaksującej jogi i medytacji. Idealnie, jeżeli wejdą w nawyk, bo dobre sposoby na pozbycie się napięcia nerwowego przydają się przez cały rok i mogą sprawić, że przebieg AZS będzie łagodniejszy.

Piśmiennictwo:

  1. Silver N. 7 Treatments for Winter Eczema Flare-Ups. https://www.healthline.com/health/skin-disorders/winter-eczema-treatment Data dostępu: 25.11.2019.
  2. Rapiejko P. Roztocze kurzu domowego. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62715,roztocze-kurzu-domowego Data dostępu: 20.11.2019.
  3. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 20.11.2019.