alergia na tworzywa sztuczne

Alergia kontaktowa to problem wielu osób, szczególnie pracowników różnych zakładów. Jak objawia się alergia kontaktowana tworzywa sztuczne. Co uczula najczęściej?

Alergia kontaktowa

Uczulenia kontaktowe to obecnie problem społeczny. Lekarze, pielęgniarki czy budowlańcy bardzo często narzekają na objawy alergii kontaktowych, ponieważ mają styczność z tworzywami sztucznymi, takimi jak lateks, plastik czy guma. Antygeny kontaktowe powodują zwykle objawy skórne, jak pokrzywka, wysypka czy świąd, ale równie często zdarzają się dolegliwości ze strony układu oddechowego. Organizm może różnie zareagować na dany przedmiot. Najlepszym lekarstwem na tego typu alergie jest unikanie szkodliwych alergenów, ale w przypadku niektórych zawodów, nie jest w pełni możliwe.

Tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne to polimery syntetyczne. Wytwarzane są przez człowieka, nie występują w naturze, stąd ich nazwa rodzajowa. Zawierają chemiczne dodatki, takie jak stabilizatory czy barwniki. Często tworzywa sztuczne określa się ogólnie jako plastik. Tego typu materiały mają bardzo długi okres rozkładu, przez co nie służą środowisku naturalnemu. Dodatkowo mają właściwości alergizujące, dlatego często są przyczyną alergii kontaktowych. Które z nich uczulają najczęściej?

Żywice

Żywice to mieszaniny różnych składników, wykorzystywane głównie jako powłoki lakierowe. Znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym czy elektronicznym. Uczulenie na tego typu tworzywa może skutkować zmianami skórnymi, w postaci wyprysku kontaktowego. Alergia kontaktowa pojawia się także u osób nie związanych z przemysłem, ale mających kontakt z protezami.

Akrylany

Akrylany mają wiele właściwości, dlatego chętnie są wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle. Z tworzyw akrylowych wykonuje się wypełniacze i protezy dentystyczne. Wciąż obserwuje się wzrost uczuleń na tego typu materiały. Alergia dotyka bardzo często dentystów i osoby zajmujące się produkcją akrylowych przedmiotów. Dla alergii, charakterystyczne są zmiany skórne zlokalizowane na opuszkach palców, najczęściej w postaci zrogowacenia naskórka.

Środki konserwujące

tworzywa sztuczneKonserwanty, dodawane do różne rodzaju produktów to także tworzywa sztuczne. Ich źródłem są leki, szczepionki, kosmetyki czy choćby soczewki. Substancje wykazują działanie alergizujące. Najbardziej narażoną grupą na takie związki chemiczne są pracownicy służby zdrowia. To wśród nich obserwujemy największą liczbę uczulonych. Objawy są podobne jak w przypadku innych uczuleń skórnych. Na ciele może pojawić się odczyn rumieniowo-obrzękowy. Chemiczne środki konserwujące mogą nasilać także atopowe zapalenie skóry, więc osoby chore powinny na nie uważać.

Katarzyna Antos