alergia na gumę

Wokół nas istnieje mnóstwo substancji i związków, które mogą być potencjalnymi alergenami. Niektóre z nich tak jak guma także bywają winowajcami alergii. Skąd się bierze alergia na gumę?

Alergia na gumę

Guma zawiera różne składniki chemiczne, które mogą powodować nadwrażliwość kontaktową. W gumowych mieszankach znajdziemy antyutleniacze i antyozonanty. Silnie uczulające substancje chemiczne były dawniej główną przyczyną alergii zawodowej na gumę wśród pracowników służby zdrowia. Wraz z rozwojem czasu i technologii wdrożono inne rozwiązania i wprowadzono takie składnik, które stały się bezpieczniejsze dla skóry. Guma to tworzywo wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle. Wykonuje się z niej rękawiczki chirurgiczne i gospodarskie oraz wszelkiego rodzaju dętki, opony i inne elementy wulkanizacyjne. Dlatego mechanicy także należą do grupy osób, narażonych na alergię na gumę.

Skąd się bierze alergia na gumę

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry charakteryzuje się zmianami skórnymi. Alergia na gumę daje tego typu objawy. Przyczyn należy szukać w rodzaju substancji, wykorzystujących do produkcji mieszanek gumowych. Chemiczne związki mogą działać drażniąco na skórę, powodującej stan zapalny. Reakcje alergiczne powodują najczęściej rękawiczki gumowe. Dodatkowym nośnikiem alergenu jest talk. Tworzywo ściśle przylega do skóry i uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Skóra wydziela pot, który dodatkowo wzmacnia podrażnienia skórne. Uczulenie na gumę jest także określane jako alergia na lateks. W tym przypadku uczulają także prezerwatywy czy lateksowe ubrania. alergia na gumęReakcje mogą być natychmiastowe. Układ immunologiczny może traktować gumę jako obcy związek, w rezultacie czego często pojawia się pokrzywka, zapalenie skóry czy nawet zapalenie spojówek. Tego typu objawy są z reguły natychmiastowe. Zarówno guma syntetyczna jak i naturalna, wytwarzana z kauczuku może uczulać.

Wiele przedmiotów codziennego użytku zawiera gumę. Osoby uczulone powinny unikać kontaktu z potencjalnym zagrożeniem, czyli z wytworami gumowymi. Objawy alergii zwykle mijają samoistnie. Na miejscowe dolegliwości skórne można zastosować specjalne kremy i maści, łagodzące stan zapalny. W rozpoznaniu alergii pomagają testy alergiczne, więc przy podejrzeniu alergii warto je wykonać.

Katarzyna Antos