rogowacenie słoneczne

Słońce może pozostawić na naszej skórze ślad, którego skutki odczujemy na zdrowiu. Nadmierne opalanie zawsze zwiększa ryzyko chorób skóry. Rogowacenie słoneczne także do nich należy. Co to takiego?

Rogowacenie a nowotwór skóry

Promieniowanie słoneczne niszczy skórę. Prowadzić może do zmian, które rozwinąć się mogą w nowotwór. Szczególnie groźny jest czerniak, czyli rak skóry. Już małe dzieci, wystawiane na słońce bez odpowiedniej ochrony, są narażone na wystąpienie czerniaka w przyszłości. Śmiertelność jest dość wysoka, choć nowotwór można całkowicie wyleczyć w fazie początkowej. Trzeba tylko odpowiednio wcześniej go wykryć, a przez brak objawów na początku, diagnostyka wcale nie jest taka łatwa. Jedną ze zmian przednowotworowych jest rogowacenie skóry, które może być konsekwencją działania promieni słonecznych lub procesem starzenia się. Nie każda zmiana tego typu oznacza raka, ale zawsze istnieje ryzyko, że rozwinie się w groźny nowotwór.

Rogowacenie słoneczne – objawy

Rogowacenie słoneczne raczej należy do łagodnych zmian skórnych. Nie możemy jednak wykluczyć rozwoju poważnej choroby. Niektóre z objawów mogą nakierunkować nas na coś poważnego, choć to lekarz powinien je ocenić. Pacjent może zaobserwować na skórze owrzodzenia, nacieki czy stan zapalny. Do tego dodajmy zmiany, które szybko się powiększają i mają średnicę większą niż 1 cm. Na skórze dostrzeżemy również krwawienie oraz rumień. Najbardziej narażone na rogowacenie słoneczne są osoby o jasnej karnacji. W Europie przeważają mężczyźni, zaś we wszystkich krajach o ciepłym klimacie, osoby powyżej 60 roku życia.

Leczenie schorzenia

rogowacenieZmiany skórne tego typu rzadko występują pojedynczo. Zwykle są to ogniska, które tworzą brązowe czy czerwone plamy, tzw. pola rakowacenia. Łuszczą się i są szorstkie w dotyku. Zaobserwujemy je na miejscach, które były wystawiane na nadmierne działanie promieniowania słonecznego. W przypadku leczenia, lekarz może zlecić jedną z kilku form terapii. Dermatolog najpierw ocenia stan skóry i rodzaj zmian. Zdarzają się przypadki, że odradza się leczenia. W styczności ze zmianami podwyższonego ryzyka, konieczne może okazać się leczenie kliniczne. Wówczas leczy się obszary zagrożenia nowotworowego, by nie doszło do rozwoju raka. W terapii popularna jest krioterapia czy stosowanie leków miejscowych. Ważnym elementem profilaktyki rogowacenia słonecznego jest codzienna ochrona skóry przed słońcem.

Najlepiej nie dopuścić do powstania zmian skórnych, w tym rogowacenia. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem czy odpowiedniej odzieży, szczególnie w okresie letnim, kiedy ciało jest narażone na większą ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Katarzyna Antos