dieta na skórę

Skóra sucha, nadwrażliwa, która przejawia tendencję do przewlekłych i powracających stanów zapalnych, najprawdopodobniej stanowi sygnał o podłożu alergicznym tego problemu.

W przypadku dorosłych objawy te mogą przyjmować różne postacie, a pacjent u którego wcześniej nie zdiagnozowano alergii, przez wiele lat żyje w całkowitej nieświadomości o istnieniu choroby, próbując łagodzić przykre dolegliwości dostępnymi bez recepty środkami i kosmetykami.
Kluczowym problem alergii skórnych u dorosłych jest to, że często zmiany alergiczne przypisywane są innym dolegliwościom. W przypadku osób, u których reakcje alergiczne pojawiły się po raz pierwszy w dorosłym już wieku, często dochodzi do zignorowania problemu. Brak właściwej diagnozy uniemożliwia przeprowadzenie odpowiedniego leczenia, które nie tylko złagodzi objawy, ale i pomoże zahamować dalszy rozwój choroby. Niestety, w wielu przypadkach nie można mówić o całkowitym wyleczeniu, a sama terapia trwa długimi latami. U dorosłych chorujących na alergię skórną od dziecka, zazwyczaj wystarcza odpowiednia profilaktyka, aby uniemożliwić powstawanie zmian alergicznych.
W przypadku dorosłych, którzy nigdy wcześniej nie chorowali na żadną formę alergii, zwykle można mówić o kontaktowym zapaleniu skóry. Na skutek bezpośredniego oddziaływania substancji uczulających, dochodzi wówczas do pojawiania się wyprysków, przebarwień skóry, a nawet bolesnych pęcherzy. Znacznie częściej dolegliwości skórne dotycząc osób, które przez wiele lat miały stały kontakt z czynnikiem uczulającym, tj. metale czy środki chemiczne. Pracownicy miejsc takich jak fabryki, drukarnie, pralnie, place budowy i innych, gdzie każdego dnia substancje o wysokim wskaźniku uczulającym znajdowały się w praktycznym użyciu, u których stwierdzono wystąpienie reakcji alergicznych mają możliwość ubiegania się o wypłatę świadczeń z tytuły wykonywania pracy zarobkowej w warunkach szkodliwych. Istotne jest jednak wykazanie zależności pomiędzy miejscem pracy, a przyczynami choroby.