oleje w pielęgnacji skóry

Sucha i odwodniona skóra, także ta alergiczna, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. W codziennej pielęgnacji ciała sprawdzają się oleje, których nie brakuje na rynku. Dziś przedstawiamy właściwości kilku z nich. Na który się zdecydujesz?

Oleje w pielęgnacji

Oleje od wieków są stosowane w pielęgnacji ciała. Eteryczne olejki były niczym współczesne perfumy. Określony zapach wabił płeć przeciwną. We Francji, perfumy zastępowały kąpiele, co w praktyce okazało się nie najlepszym pomysłem. Olejki były wspaniałymi produktami do nawilżania i ochrony ciała. Niektóre z nich, do dziś uznawane są za płynne złoto, drogocenny produkt, który ma wiele właściwości dla zdrowia i urody. Na rynku kosmetycznym coraz więcej olejków. Znajdziemy je także w składzie wielu produktów, nawet suplementów. Oleje są dobrą alternatywą dla kremów czy balsamów, więc tym bardziej warto zwrócić na nie uwagę.

Olej z czarnuszki

Zaczynamy od jednego z coraz bardziej popularnych olejów, czyli oleju z czarnuszki. Czarnuszka jest ostrą w smaku przyprawą, która dodajemy do sałatek, zup czy marynat. Olej z tej rośliny ma właściwości przeciwgrzybiczne. Chroni skórę przed uszkodzeniami. Może poprawić kondycję skóry, bez konieczności stosowania innych środków. Jest dobrym lekiem dla skóry, więc warto go stosować, tym bardziej, że to naturalny produkt.

Olejek różany

Olejek różany, wytwarzany z róży damasceńskiej zna chyba każdy. Jego charakterystyczny zapach uwodzi, ale również leczy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i antywirusowe. Oprócz tego pozytywnie wpływa na nastrój. Doskonale tonizuje i ujędrnia skórę, więc często jest składnikiem wody różanej czy toników. Sprawdzi się na blizny i trądzik, więc osoby z problemami skórnymi mogą po niego sięgnąć.

Olej z pestek moreli

W wielu kosmetyków do pielęgnacji ciała znajdziemy olej z pestek moreli, szczególnie w produktach organicznych. Nadaje się do każdego typu cery, od suchej po mieszaną czy wrażliwą. Bardzo dobrze nawilża, nie zostawiając na skórze tłustego filmu. Odżywi skórę, dzięki zawartości w składzie kwasu GLA. Złagodzi wypryski i zapobiegnie powstawaniu zmarszczek. Szybko się wchłania, nie podrażnia i jest bardzo delikatny, więc może być stosowany u niemowląt.

Olej z wiesiołka

olejekPodobnie jak olej z pestek moreli, ten z wiesiołka także jest źródłem kwasu GLA, czyli kwasu gamma-linelowego. Pomaga w walce z trądzikiem i innymi problemami cery. Zmniejsza objawy egzemy, bez żadnych skutków ubocznych, jak ma to miejsce podczas stosowania sterydów. Działa odżywczo nie tylko na skórę, ale także włosy i paznokcie. Bardzo często występuje w formie suplementów lub jako składnik kremów do twarzy.

Katarzyna Antos