nuzeniec

Pasożyt taki jak nużeniec ludzki występuje bardzo rzadko, ale może zaatakować dzieci. Czym się charakteryzuje i jak z nim walczyć?

Pasożyty

Pasożyty to organizmy żywe, które żywią się kosztem innych. Mogą być powodem wielu chorób, zarówno u zwierząt jak i ludzi. Pasożyty zasiedlają się zarówno na skórze jak i we wnętrzu naszego organizmu. Często przyczyną zarażenia pasożytem jest brak odpowiedniej higieny. Pasożyty mogą atakować także dzieci, zwłaszcza, że one lubią dotykać wszelkich przedmiotów, niekoniecznie czystych czy nadających się do jedzenia. Jednym z nich jest nużeniec ludzki, który może zaatakować ciało dziecka.

Nużeniec ludzki

Nużeniec żyje na owłosionej skórze. Jest tak mały, ze możemy dostrzec go tylko pod mikroskopem. Zaobserwujemy go w okolicach mieszków włosowych czy gruczołów łojowych lub potnych, ponieważ żywi się łojem i osoczem. Nużeniec ludzki uwielbia ciepło, więc zwykle pojawia się zimą. Letnie słońce jest dla niego zabójcze. Rzadko występuje u maluchów, ponieważ dzieci z reguły mają dobra odporność oraz rodzice dbają o ich higienę. Ze względu na związek tego pasożyta z łojem i potem, pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero w okresie dojrzewania dziecka. Nużeniec jest jak roztocza, może być przenoszony wraz z powietrzem, kurzem czy na ubraniach, dlatego łatwo się nim zarazić.

Nużyca

Funkcjonowaniu pasożyta sprzyjają hormony oraz większe owłosienie. Na twarzy dziecka mogą pojawić się wypryski. Nużeniec może wywołać chorobę nazywaną nużycą. W miejscach choroby, czyli w okolicy włosów mogą pojawić się piekące i swędzące krostki. Wągry i zaskórniki zaobserwujemy na twarzy. Brwi mogą zacząć łysieć. W kolejnej fazie rozwoju choroby, skóra twarzy może przypominać cerę jak przy trądziku różowatym, wypełnioną czerwonymi palmami.

Powikłania

mieszki

Często obecność nużeńca jest wychwytywana przez układ immunologiczny i szybko zwalczana. Nużeniec może przyczynić się do rozwoju gronkowca czy paciorkowca. Bywa także winowajcą zapalenia spojówek czy zespołu suchego oka. W przypadku, kiedy organizm dziecka nie daje rady samodzielnie zwalczyć pasożyta, stosuje się specjalne maści, zalecane przez dermatologa. Leczenie miejscowe pomaga pozbyć się uciążliwych objawów. Dopiero przy udziale innych preparatów można zniszczyć samego pasożyta.

Nużeniec ludzki jest rzadkim pasożytem u dzieci. Nie jest groźny i można go szybko wyleczyć. Dbajmy o higienę całego ciała naszych pociech i uczmy je dbania o swoje ciało.

Katarzyna Antos