nowotwór

Czerniak to niezwykle groźna choroba skóry. Niestety rak atakuje coraz więcej osób w młodym wieku. Statystyki są przerażające. Nowotwór atakujący młodych nie ma skrupułów. Dlaczego jest niebezpieczny i jak rozwija się u człowieka?

Czerniak – rak skóry

Złośliwy nowotwór skóry, czyli czerniak jest chorobą, którą obserwujemy u wszystkich grup wiekowych. Rak najczęściej objawami się na skórze, ponieważ w mechanizmie choroby ważną rolę odgrywa melanina, barwnik naszej skóry. Czerniak wywodzi się z melanocytów komórek barwnikowych. Zazwyczaj atakuje tkanki skóry, jednak równie dobrze może pojawić się w gałce ocznej człowieka. Nowotwór skóry rozwija się ze zmian barwnikowych. Płaskie znamiona, o silnym, nawet czarnym zabarwieniu mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe. Plamy, które zmieniają swój wygląd i kształt, mogą świadczyć o złośliwym typie.

Czerniak – nowotwór atakujący młodych

Co roku wzrasta liczba chorych na czerniaka. Wśród osób chorych, najwięcej jest młodych ludzi. Uzasadnieniem może być częste opalanie się i korzystanie z solarium. Moda na opalone ciało wciąż jest żywym trendem wśród młodych osób. Nadmierne promieniowanie słoneczne szkodzi naszej skórze. W grupie ryzyka zachorowania na czerniaka są przede wszystkim osoby o jasnej karnacji, czyli także Polacy. Czerniak rozwija się zwykle z nowych zmian, dlatego tak ważna jest samoobserwacja skóry. Każda plama, o nierównych, zmieniających kształtach powinna wzbudzić niepokój i skłonić nas do wizyty u dermatologa.

Lekarze apelują

Wraz ze wzrostem zachorowania na czerniaka, lekarza coraz głośniej apelują na temat bacznej obserwacji skóry i jej ochronie przeciwsłonecznej. Wcześnie wykryte zmiany skórne można wyleczyć, czego nie da się powiedzieć o już rozwiniętym nowotworze. Młode osoby, powinny ze słońca korzystać rozsądnie. Aplikacja kremów z filtrem jest elementarną częścią profilaktyki raka skóry. Należy unikać przebywania na słońcu w godzinach największego promieniowania, czyli między 11 a 15. Osoby z bardzo jasną karnacją oraz ze skłonnością do podrażnień skórnych, powinny całkowicie zrezygnować z opalania. Obserwacja ciała powinna być stałym nawykiem. Regularne wizyty u dermatologa też mogą pomóc zmniejszyć liczbę chorych. Wystarczy raz w roku wykonać badania skóry, który określi stan znamion. W razie wątpliwości, dermatolog skieruje nas do onkologa, który dzięki badaniu próbki danego znamiona, będzie mógł stwierdzić, czy ma styczność ze zmianami nowotworowymi.

rak skóryRyzyko rozwoju czerniaka pojawia się u osoby, która przynajmniej 3 razy w życiu doznała zaczerwienienia skóry, z powodu opalania. Oznacza to, że większość z nas jest narażona na raka skóry, jakim jest czerniak. Obserwujmy więc nasze ciała, badajmy się, odwiedzajmy dermatologa i stosujmy wysokie filtry przeciwsłoneczne. Chrońmy swoją skórę, bo tylko my sami możemy przeciwdziałać groźnej chorobie.

Katarzyna Antos