leczenie

Balneoterapia jest rodzajem fizjoterapii. To uzupełniające leczenie atopowego zapalenia skóry. Na czym polega ta tajemnicza terapia?

Balneoterapia

Balneoterapia opiera się na wodzie. W leczeniu wykorzystywane są jej zdrowotne właściwości. Już w czasach starożytnych można doszukiwać się początków tej terapii. Sama jej nazwa wywodzi się od łaźni, które w odległych czasach były bardzo popularne. Balneoterapia wykorzystuje wody mineralne, które mają różnorodny smak i skład,zależny od rodzaju minerałów w nich zawartych. Kąpiele w wodach mineralnych mają szerokie zastosowanie lecznicze, pomagają niwelować objawy wielu schorzeń.

Uzupełniające leczenie atopowego zapalenia skóry

Terapia oparta na użyciu wód mineralnych znalazła swoje zastosowanie w leczeniu chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry. Łagodzi objawy dokuczliwej choroby. Niweluje zmiany skórne, takie jak świąd czy rumień. Kąpiele w zdrowotnej wodzie są niczym kompres na podrażnioną skórę atopików. Balneoterapia jest kuracją uzupełniającą, więc nie należy traktować jej jako jedynej formy leczenia AZS. Jako działanie wspomagające, przyczynia się do polepszenia stanu skóry i tym samym zmniejszeniu nasilenia zmian atopowych. Osobom chorym zaleca się regularne kąpiele w leczniczej wodzie. Wody mineralne są stosowane jako dodatek do zwykłej wody. Gabinety zwykle oferują masaże wirowe oraz bicze wodne. Najczęściej zaleca się kąpiele w wodach siarczkowo -kwasowych czy solankowych.

Kąpiele solankowe

Wody solankowe są polecane przez dermatologów, ponieważ korzystnie wpływają na stan skóry i zmiany powstałe przy takich chorobach jak łojotok czy atopowe zapalenie skóry. Dodatkowo woda solankowa wzmacnia odporność organizmu, co przy chorobach alergicznych jest niezwykle ważne. Woda do kąpieli solankowych powinna mieć nie więcej niż 38 stopni.

Kąpiele kwasowęglowe

Kąpiele kwasowęglowe zawierają wysokie stężenie dwutlenku węgla. Składnik ten, bardzo dobrze działa na receptory skóry. Odmładza skórę i przyśpiesza jej regenerację. Dzięki wodzie z dodatkiem kwasu węglowego, skóra atopowa szybciej wraca do zdrowszego wyglądu.kąpiele solankowe

Kąpiele siarczkowo – siarkowodorowe

W kąpielach tego typu wykorzystywane są związki siarki. Woda z dodatkiem rozpuszczonych cząsteczek siarki zmiękcza naskórek i wpływa na jego regenerację. Kąpiele siarczkowo – siarkowodorowe są polecane na choroby skóry.

Katarzyna Antos