Atopowe zapalenie skóry trwa przez całe życie. Pojawia się u noworodków, albo około 6, 7 roku życia. AZS jest częstą chorobą, zwłaszcza wśród rasy białej i dziewczynek. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, dzięki czemu można stosować odpowiednią pielęgnację i terapię. Z czasem objawy mogą ulec wyciszeniu.
Jakie są objawy AZS? Na początku pojawia się swędzenie – wyjątkowo dokuczliwe i intensywne. Następnie sukcesywnie postępuje wysuszenie skóry. Z czasem – w zgięciach pod kolanami, przy łokciach pojawiają się czerwone grudki. Grudki te zmieniają się w ropne krostki ,a liczba czerwonych plam wzrasta (może pokryć nawet całe ciało). Należy bezwzględnie unikać drapania, ponieważ powoduje one wyraźne ślady na ciele (zwane przyczosami). Przez skórę widać żyły, staje się coraz bardziej cienka. Oprócz uporczywego świądu, suchości i łuszczenia się skóry, choroba może również współwystępować z astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa.
Atopowe zapalenie skóry jest trudne do zdiagnozowania i odróżnienia od zmian spowodowanych nadwrażliwością na czynniki środowiskowe. AZS można rozpoznać, jeśli problemy skórne mają swoje źródło w funkcjonowaniu układu immunologicznego.
Podobnie jednak może wyglądać stan skóry w przypadku innych problemów skórnych, takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry czy wypryski. Testy diagnostyczne na AZS niestety też nie są wiarygodne. Dlatego tak ważne są konsultacje alergologiczne oraz dermatologiczne.