alergia skórna na leki

Jesienią i zimą częściej chorujemy, co wiąże się ze stosowaniem farmaceutyków. W związku z tym, może pojawić się alergia skórna na leki, ponieważ substancje tego typu często uczulają, zwłaszcza najmłodszych.

Dlaczego leki uczulają?

Leki mają pomagać zwalczać chorób, dlaczego więc mogą je wywoływać? Wszystko zależy od chemicznej budowy leku. Niektóre związki czy antybiotyki, takie jak penicylina, mają silne właściwości alergizujące. Salicylany czy związki jodu, stosowane miejscowo na skórę mogą wywołać objawy alergii. Wszelkie leki na odporność, hormony czy antybiotyki zawierające białko również uczulają. Do listy szkodliwych składników musimy doliczyć także konserwanty, barwniki oraz inne substancje. Osoby, które mają problemy z alergią są znacznie bardziej podatne na reakcje alergiczne po podaniu leków. Forma podania także ma znaczenie. Silniejsze objawy zaobserwujemy po podaniu pozajelitowym.

Alergia skórna

Zmiany skórne p podaniu leków to bardzo częsty objaw. Zwykle pojawia się pokrzywka, plamy, grudki, obrzęk, kontaktowe zapalenie skóry czy rumień. Najczęściej uczulają wspomniane antybiotyki, środki przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, penicyliny czy hormony. Lekarz przepisując leki zawsze pyta pacjenta o ewentualne alergie, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości niepożądanych.

Pokrzywka

Swędzące bąble, które obejmują powierzchnię ciała i rozprzestrzeniają się to pokrzywka. Zlokalizowana na twarzy, może zmienić jej ryzy. Pokrzywce często dotyczy obrzęk dróg oddechowych. W takim przypadku warto zgłosić się do lekarza. Przyczyną takiej reakcji skórnej bywa aspiryna oraz ampicylina.

Wysypka

Bardzo często, razem z pokrzywką występuje wysypka. Może pojawić się kilka dni po rozpoczęciu kuracji danym specyfikiem farmaceutycznym. Stosowanie sulfonamidów może zakończyć się wysypką na ciele chorego.

Rumień wielopostaciowy

alergia Rumień jest dość powszechnym objawem alergii skórnej na leki. Pojawiające się na skórze rumienie są wyraźnie odgraniczone. Zwykle obejmują kończyny górne i dolne. Rumień może utrzymywać się na skórze nawet przez okres kilku tygodni.

Wyprysk

Wyprysk kontaktowy to skumulowanie kilku objawów, takich jak rumień, grudki i pęcherze. Do wystąpienia wyprysku dochodzi po kontakcie alergenu ze skórą. Wniosek z tego taki, że uczulają maści, kremy oraz inne środki, stosowane bezpośrednio na skórę.

Katarzyna Antos